Sondörlük Eğitimi | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Sondörlük Eğitimi

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Sondörlük Eğitimi
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Sondörlük Eğitimi

Sondörlük eğitimi, madencilik ve maden çıkarma alanında sondaj yapan meslek elemanını yetiştiren sertifika programıdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde düzenlenen sondörlük kursu eğitim programı, kurumsal eğitim olarak da verilir. Üniversite onaylı sondörlük kursu, madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda kurumsal eğitim olarak da düzenlenir. Kursiyerler eğitim sürecinin sonunda sondör mesleği için gerekli olan yeterliliğe sahip olurlar.

Sondörlük Nedir?

Sondaj, yüzeyde delik açmak için kullanılan yöntemlerdir. Belli prensipler doğrultusunda açılan delikler sondaj kuyusu, deliği açmak için kullanılan cihaz ise sondaj makinesi olarak adlandırılır. Sondaj makine ve ekipmanlarını kullanarak sondaj yapan kişiler sondör unvanına sahiptir.

SGK tarafından meslek kodu 8113.17 olarak belirlenen sondörlerin temel görevi iş öncesi sondaj hazırlık işlemlerini yapmak ve iş güvenliği kurallarına göre sondaj yapmaktır. Eğitimi almak ve süreci sertifika ile tamamlamak şu görev ve sorumlulukların yapılabileceğini gösterir:

Sondaj çalışmalarını yürütmek

Sondaj makinesini arızalanmasına sebebiyet vermeden kullanmak

İşlemleri teknik kurallara ve standartlara göre yapmak

Sondaj makinesinin periyodik bakımını yapmak veya yaptırmak

Sondaj makinesi ve diğer tüm aletlerin günlük bakım ve temizliğini yapmak

Günlük sondaj raporu doldurmak

Sondörlük Kursu Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sondörlük kursu eğitim programının süresi en az 40 saattir.

Sondörlük Eğitimi Ders İçerikleri

Sondörlük iş güvenliği kapsamında yapılır. Dolayısıyla sondörlük eğitim programının kapsamında iş sağlığı ve iş güvenliği vardır. Mesleki eğitimde sondaj makinesinin kullanımından sondaj sistemi oluştururken dikkat edilmesi gerekenlere pek çok konu üzerinde durulur. Mesleki eğitim programının ardından kursiyerler şu soruları kapsamlı olarak yanıtlayabilir:

Sondaj makinesinin bakımı nasıl yapılır?

Sondaj makinesinde oluşabilecek basit arızalar nelerdir?

Çamur pompası nedir?

Çamur pompasının bakımı nasıl yapılır?

Kütük, piston gömlek ve bilya nasıl değiştirilir?

Sondajın emici hortumları nasıl bağlanır?

Çamur havuzu ve kanal nasıl açılır?

Dinlenme havuzu kazarken nelere dikkat edilir?

Kırıntı, karot ve örselenmiş numune nasıl alınır ve nasıl korunarak saklanır?

Sondörlük Olanakları

Sondajın su, petrol, enerji ve maden gibi çeşitleri vardır. Dolayısıyla çalışma alanı geniştir. Sondörlük eğitimi alanlar maden teknolojisi alanında çalışabilirler. Meslek elemanlarının mesleki gelişimleri benzer alanlarda çalışmaları için ortam oluşturur. 

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sondörlük eğitimi almak için okuryazar olmak yeterlidir. En az ilkokul mezunu olduğunu belgeleyenler, zihinsel ve fiziksel açıdan mesleği icra etmelerine engel bir durum olmaması halinde kursa katılım sağlayabilirler. Sondörlük mesleğini yapmak üzere eğitim programına katılacak kişilerin yüksek sorumluluk bilincine ve el göz koordinasyonuna sahip olması da önem taşır.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Sondörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Madencilik ve maden çıkarma alanında meslek elemanı olarak çalışmak isteyenlerin sondörlük sertifikası alması gerekir. Sertifika almak için eğitim sürecinin sonunda yapılan sertifika sınavında başarılı sayılmak için en az 45 puan almak gerekir.

Sondörlük Sertifikası Geçerliliği

Sondörlük sertifikası, madencilik ve maden çıkarma alanında çalışan kurumlarda geçerli bir sertifikadır. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik kapsamında ilgili mesleki eğitim sonunda verilen sertifika istihdamda öncelik sebebidir. Sertifikadaki üniversite onayı sertifikanın her yerde geçerliliğe sahip olduğunu gösterir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu gereği, üniversite onaylı sondörlük sertifikası her kurumda kabul edilir.

Sondörlük Sertifikası
Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim