Sıvacılık Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

Sıvacılık Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

Sıvacılık Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

Sıvacı Kursu

Sıva, kum, kireç, çimento karışımı ya da topraktan oluşan bir maddedir. Duvar yüzeylerini düzgünleştirmeyi sağlayan sıvanın kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Sıvacı eğitimi veren sıvacılık kursları tam da bu noktada devreye girer. Sıvacı kursunun amacı inşaat teknolojisi alanında sıvacı unvanıyla sıva uygulaması yapan meslek elemanları yetiştirmektir.

Sıvacı sertifikası eğitim programına katılan kursiyerler iş güvenliği önlemleri doğrultusunda plan, program ve iş organizasyonu yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olur. Sıvacılık eğitimi alan kursiyer şu konularda bilgi ve beceri kazanır:

Alan ve hacim hesapları yapabilme
Olması gereken sıva kalınlıkları konusunda karar verebilme
Bağdadi çıtalar arasına sıva yapabilme
Yapılan sıvanın yanlış olup olmadığının farkına varabilme
Keşif ve metraj yapabilme
Çalıştığı şirkette fiyat teklifi, hak ediş ve sözleşme hazırlayabilme
Sıvaya hazırlık yapma
İskele sıva, kaba sıva ve ince sıva uygulamalarını yapabilme
Hazır sıva yapma
Ahşap ve metal gibi yüzeylerde sıva yapma
Makine yardımıyla sıva yapma
Denizlik ve söve yapma

Sıvacı Eğitimi Ders İçerikleri

Sıvacı meslek elemanı, sıva yapmak için bunlara ait hesaplamalar ve teknik çizimler yapar. Bu niteliklerin kazandırılması için eğitim sürecinde aşağıdaki konu başlıkları detaylı olarak irdelenir:

Meslek Etiği
İş Organizasyonu
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı
Araştırma Teknikleri
Temel İnşaat İşlemleri
Ölçü ve Ölçekler
Malzeme Miktarı
Hak Ediş ve İş Teslimatı
Fiyat ve sözleşme
Sıvaya Hazırlık
İnce, Kaba ve Hazır Sıva
İskele
Makine ile Sıva
Ahşap ve Metal
Yüzeylere Sıva
Denizlik
Söve

Sıvacı kursu eğitim programında mesleki niteliklerin kazandırılmasını sağlayan bu derslerin yanı sıra sosyal ve iş hayatında iletişim, diksiyon, kişisel gelişim ve çevre koruma gibi konular üzerinde de durulur.

Sıvacı İş Olanakları

Sıvacı mesleği için öncelikli çalışma alanı yapı inşaat sektörüdür. Sıvacı eğitimi kurs programına katılanlar yapı inşaat şirketlerinin yanı sıra belediyelerde ve inşaat mühendisliği bürolarında mesleklerini yapabilirler. Sıvacıların, sıvacı ne iş yapar sorusuna yanıt niteliğindeki görevleri şunlardır:

İş iskelesi kurmak
İnce ve kaba sıvaya gerekli olan malzemeleri kullanıma hazır hale getirmek
Sıva harcı için gerekli olan kumu elemek
Dış yüzey sıvalarını yapmak
Kaba sıva için harcı hazırlamak
Betona çentik atmak
Kireç kaymağı hazırlamak
Duvara serpme atmak ve ano çekmek
Mermer sıvasını, ince sıvayı ve alçı sıvayı uygulamaya hazır hale getirmek
Hazır sıva yapmak
İskeleyi sökmek
Yüzeye şap betonu atmak, izolasyon şerbeti hazırlamak
Betona harç dökmek ve taraklamak
Mozaik uygulaması yapmak

Tüm bu görev ve sorumlulukları yerine getiren sıvacıların ustalığa ilerlemesi mümkündür. SGK prim dökümü ile en az sıvacı pozisyonunda çalıştıklarını belgeleyen kişilerin sıva ustası olmak üzere ustalık sınavına katılma hakkı vardır. Sıvacı ustalık belgesi bulunan kişiler bağımsız iş yeri açma yetkisine sahip olurlar. Sıvacıların kurumsal eğitimler ile kendilerini geliştirmeleri inşaat sektöründe ilerlemelerini sağlar.

Sıvacı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki eğitim programları tarafından düzenlenen sıvacı kursu sertifika eğitim programına katılım sağlamak için öncelikli koşul 16 yaşını doldurmuş olmaktır. İş Kanuna göre 16 yaşını oldurmamış kişilerin tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde görevlendirilmeleri yasal değildir.

Sıvacı kursu eğitim programına katılacak kişilerin mesleği icra etmeye engel herhangi bir durumunun olmaması gerekir. Zihinsel ve fiziksel yeterliliğe sahip olmayanların kursa katılım sağlayabilmesi mümkün değildir. Kursa katılan kişiler genellikle yeni meslek arayışındakiler geçici işe ihtiyacı olanlar ve işsiz gençlerdir.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

Sıvacılık Kursu Sertifikası Nasıl Alınır?

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği doğrultusunda istihdamda öncelikli koşul mesleki eğitimdir. Bu nedenle sıvacı olmak isteyenlerin öncelikle sıvacılık sertifikası alması gerekir. Sıvacı meslek elemanı sertifikası ise sıvacı kursunda eğitim almakla mümkündür.

Sıvacılık kursu eğitim programının sonunda değerlendirme sınavı yapılır. Değerlendirme sınavında, eğitim sürecinde üzerinde durulan konulardaki yeterlilik test edilir. Teorik sınav sonunda geçerli notu alarak başarılı olan kursiyerler üniversite onaylı sertifika alırlar. Sertifikadaki üniversite onayı sertifikanın her yerde geçerli olduğunun göstergesidir. Sertifika e-devlet kapısı üzerinden sorgulanabilir.

Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim