CNC Operatörü Kursu | Kampüs Sertifika
E-Devlet Onaylı

Üniversite Onaylı

E-Devlet Onaylı

E-Devlet Onaylı

Online Sınav

Online Sınav

CNC Operatörü Kursu

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre

00Gün - 08Saat - 58dk. - 31sn.

CNC Operatörü Kursu
Çağrı Merkezi
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.

CNC Torna Tezgahı Operatörü Kursu

CNC açılımı computer numerical control olup bilgisayarlı numerik kontrol anlamına gelir. Bilgisayar destekli sistemler söz konusu olduğunda akla ilk gelen sistemlerden biri CNC sistemleridir. CNC tezgâhının kullanımında kontrol ünitesinden yararlanılır. Bu nedenle CNC operatörleri CNC tezgâh operatörü veya CNC torna operatörü olarak da anılır.

CNC operatörü olmanın ilk yolu endüstri meslek liselerinden mezun olmaktır. Endüstri meslek lisesi mezun olmayanlar da mesleki yeterlilik belgesi olarak adlandırılan CNC operatör belgesi ile CNC operatörü olabilmektedir. İşte bu noktada CNC operatörü eğitimi verilen CNC operatörü kursu devreye girer.

CNC operatörü kursu , meslek lisesi çıkışlı olmayanlar için CNC operatörü nasıl olunur sorusuna yanıt niteliğindedir. Kursiyerler, eğitim sonunda verilen CNC operatörü belgesi ile CNC operatörü unvanına sahip olur. CNC kavramını ilk defa duyanlar için CNC operatörü ne iş yapar merak konusudur. CNC operatörünün görevleri genel olarak şöyle sıralanabilir:

CNC makinesini kullanıma hazırlamak, makinesin

CNC makinesine vakıf olmak

Mekanik çizimler doğrultusunda hatasız üretim sağlamak

Freze ve torna kurulumunu ayarlamak

Makineleri programlayarak kanal açma işlemlerini yerine getirmek

Örnek iş parçalarını ayarlamak

Stok temin etmek ve stok planlamasını kontrol etmek

Makineyi iş güvenliği ve işçi sağlığı standartlarına uygun biçimde kullanmak

CNC operatörü kursu ile CNC eğitimi alan kursiyerler tüm bu görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri için gereken tüm teorik bilgiyi öğrenmiş olurlar. Kursun kazanımlarını genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

Teknik resim temel bilgilerini kullanabilecek bilgiye sahip olmak

Bilgisayarlı makine imalatı ölçü aletlerini kullanmak üzere gerekli bilgiye sahip olmak

CNC makinelerinin mekanik özelliklerine hâkim olmak

CNC makine genel tuşlarını yapabilecek ve ISO dili ile program yapabilecek bilgiye sahip olmak

CNC operatörü kursu yasal dayanağı Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik’tir. Bu kapsamda yönetmeliğe uygun olarak iş güvenliği de teorik bilgilere dahildir. Teorik bilgilerin yanı sıra simülasyon uygulamalarına da yer verilir. Simülasyon uygulamaları sayesinde bilgisayar ortamında parça programları yapmak mümkün olur.

CNC Operatörü Kursu Ders İçerikleri

CNC operatörlüğü iş makinesi resmi çizilebilmesini ve CNC torna ve freze tezgahlarına hakim olunmasını gerektirir. Ders içerikleri de bu doğrultuda belirlenmiştir. Kursiyerlerin CNC tezgâhlarını kullanabilecek düzeye gelmelerini sağlamak amacıyla verilen CNC operatör belgesi eğitim programında konu başlıkları şöyledir:

CNC Torna ve Dİk İşleme Merkezi

CNC Çalışma Mantığı

Geometrik Koordinatlar

Makinaların Çalışma Prensibi

Makina Ana Fonksiyonları -G- Kodları Tanıtımı

Makina Yardımcı Fonksiyonları -M- Kodları Tanıtımı

Makinada İş Parçası Sıfırlama

Takım Boyu Ölçme

Programlama (ISO Kodları)

Uygulama – Atölye Ortamında

CNC Dik İşleme Uygulamaları

CNC Torna Uygulamaları

CNC Operatörlüğü İş Olanakları

CNC operatörü çalışma alanları makine sanayi ve vinç sistemleri üzerine çalışan firmalardır. Devlette iş imkânı olmaması nedeniyle özel sektörde çalışılır. CNC operatörü maaşları, deneyim ve çalışılan kurum politikaları doğrultusunda farklılık gösterir. İngilizce bilen CNC operatörlerinin uluslararası alanda faaliyet gösteren firmada çalışmaları mümkündür.

CNC operatörü olmak isteyen herkes CNC eğitimi alabilir. CNC operatörlüğü cihazın bilgisayar destekli olarak kullanılıp üretim yapılmasına dayanır. Dolayısıyla eğitime lise mezunu olan kişilerin katılmaları önerilir. Nitekim CNC eğitim sürecinde bilgisayar üzerinden simülasyon programlarının kullanılması gerekir. Eğitime isteyen herkes katılabilse de katılımcı profili genel olarak şöyledir:

Makina mühendisleri

Makina teknisyen ve teknikerleri

Kaynakçılar

Teknik öğretmenler

Endüstri mühendisleri

Üretim Sorumluları

Savunma sanayi sektöründe çalışanlar

Mobilyacılar

Yan sanayi sektöründe çalışanlar

CNC operatörlüğü kursu ile eğitim alan herkesin mesleği başarılı şekilde icra etmesi mümkün olmayabilir. Meslekle uyumlu bazı kişisel özelliklere sahip olunması önem taşır. Ekip çalışmasına uyum sağlayamayan, detaycı ve dikkatli olmayan kişilerin meslekte başarılı olması mümkün olmayacaktır. CNC operatörlüğü sertifikası eğitim programı kayıt sürecinde ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu da istenir. Raporu olmayanlar eğitme katılım sağlayamazlar.

Nasıl Katılırım?

Sayfada bulunan "hemen al" butonuna tıklayarak ister sanal pos isterseniz EFT- Havale yöntemi ile ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve eğitime katılabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralardan birini arayarak eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir ve birlikte satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra size verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.

CNC Operatörlüğü Sertifikası

CNC operatörlüğü sertifika olmadan yapılamaz. Bu nedenle CNC operatörlüğü kursu eğitim programının sonunda sertifika verilir. Teorik eğitimin ardından değerlendirme sınavı yapılır. Değerlendirme sınavından 50 puan ve üzeri not alan katılımcılar başarılı sayılır ve CNC operatörlüğü sertifikası (CNC operatörü mesleki yeterlilik belgesi) almaya hak kazanır.

Kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan sertifika eğitim alındığının ve alanda uzmanlık kazanıldığının göstergesidir. CNC operatörlüğü sertifikasındaki üniversite onayı, sertifikanın e-devlet üzerinden sorgulanabildiğini ve tüm şirketlerde geçerli olduğunu gösterir. Siz de CNC operatörü olmak için CNC operatörlüğü belgesine ihtiyaç duyuyorsanız sertifika programımıza katılabilirsiniz.

Neden Kampüs Sertifika?
 • dollar

  Ömür Boyu Erişim

 • paper-plus

  Ücretsiz Egzersiz Dosyaları

 • airplay

  Mobil, Tablet ve TV'den Erişim

 • clipboard

  Üniversite Onaylı Sertifika

 • clipboard

  19 Yıllık Deneyim